Simulované soudy

Jednou ze specialit Street Law je pořádání simulovaných soudů (někdy též anglicky nazývaných moot courts nebo mock trials). Protože přichystat a dobře odvést simulovaný soud není úplně jednoduché, přichystali jsme pro studenty práv, ale i středoškolské učitele či jiné zájemce „Praktického průvodce přípravou a organizací simulovaných soudů“.

Najdete v něm: 

Nabízíme šest simulovaných soudů:

  1. Hlídač, který dohlídal

    Za jakých okolností může zaměstnavatel propustit problematického zaměstnance? A kdy musí zaplatit odstupné? 
    Případ obsahuje 14 základních rolí.
  1. Když rozvod, tak rozvod

    Po více než dvacetiletém manželství přišel manžel s požadavkem na ukončení vztahu – má totiž novou známost. Jeho manželka je ovšem velmi vážně nemocná a s rozvodem nesouhlasí. Co má v takové situaci soud udělat? 
    Případ obsahuje 14 základních rolí.

    Zde si můžete přečíst bulvární článek studentky, jejíž třída tento simulovaný soud sehrála.

  1. Nevinný žert?

    Hlavní postavou je Petr, student 2. ročníku gymnázia, který o přestávce chytil svoji spolužačku Veroniku a zatáhl ji na pánské záchodky. Tam ji prý „jednou rukou držel, aby nemohla utéct, a druhou šahal na prsa a do rozkroku,“ jak později uvedla studentka na policii. Petr se brání, že se jednalo jen o klukovský žert. Měl by za něj být potrestán? A pokud ano, jak přísně?
    Případ obsahuje 19 základních rolí.

    Upozorňujeme, že k tomuto případu je nutné přistupovat velmi citlivě a je nutné pečlivě zvážit, zda je pro třídu vhodný právě tento případ. Není nikdy možné předvídat, zda ve třídě není někdo, komu se stalo něco podobného. Je nezbytné pohlídat, že poškozená nebude v rámci simulovaného soudního jednání zesměšňována, protože by to mohlo mít dopad na potenciální oběti sexuálních trestných činů. V rámci reflexe doporučujeme se studenty podrobně rozebrat společenskou rovinu daného případu, který může sloužit jako silný prostředek k osvětě v této oblasti.

  1. Zkouška dospělosti

    Čerstvý maturant Martin Bodnár oslavuje zakončení studia a během oslavy s kamarády vyzkouší pervitin. O dva dny později se vrací autem z kina a zastaví ho policie s tím, že jel na červenou. Mohla na to mít vliv jeho dva dny stará zkušenost s drogami? 
    Případ obsahuje 16 základních rolí.

  2. Střelba na zloděje

    Martin Dvořák provozuje výkupnu druhotných surovin. Dříve však byl myslivec. Jednoho rána ho alarm probudil s tím, že se někdo vloupal do jeho výkupny. Rychle se oblékl, popadl svou brokovnici a vyrazil na místo. Uviděl tam stát auto se zloději, které před ním ujíždělo, tak na něj několikrát vystřelil. Jeho výstřely zasáhly řidiče i spolujezdkyni, které kvůli tomu ztratila zrak. Měl by Martin být potrestán za zranění, která způsobil?
    Případ obsahuje 14 základních rolí.

  3. In vino veritas?

    Na pražském Opatově popíjelo několik bezdomovců alkohol. Dva z nich (partnerský pár) se ve značně podroušeném stavu pohádali a poté se i navzájem napadli. Později však jeden z nich, pan Novák, popřel, že by ho jeho družka paní Rabochová napadla. Co se ve skutečnosti stalo? A lze odsoudit člověka, jehož vinu popírá i sám poškozený?
    Případ obsahuje 16 základních rolí. 


Soudní kreslíři nemají v ČR takovou tradici jako například v USA, přesto i během českého simulovaného soudního jednání může vzniknout povedená kresba zachycující dění v soudní síni.

Ze simulovaného soudního jednání může také vzniknout velmi kvalitní televizní reportáž (autorem je student Gymnázia Jaroslava Heyrovského).

Pokud našeho Průvodce simulovanými soudy použijete, budeme moc rádi, když nám napíšete, jak se vám s ním pracovalo. Stejně tak oceníme nápady na konkrétní případy, které bychom mohli ještě zpracovat. Děkujeme.