Zkušenosti se simulovanými soudy

Zkušenost studenta z pražského Křesťanského gymnázia:

Soudcem na zkoušku aneb Jak jsem se stal na jeden den soudcem

Přeji si stát se soudcem. V pondělí 22. února 2016 se mi to splnilo – v rámci moot courtu v soudní síni na Právnické fakultě UK. K soudnímu jednání jsem dostal podklady už dlouho dopředu, a tak jsem se mohl důkladně připravit na svůj první “případ”.

Jednalo se o rvačku. Domníval jsem se, že to nemůže být nic složitého, ale opak byl pravdou. Po nahlédnutí do spisu jsem usoudil, že rozsoudit tento případ nebude tak snadné, jak se zdálo na první pohled. Během přípravy na hlavní líčení jsem si opatřil i výklad k § 158 (Trestní řád č. 141/1961 Sb.), který mi pomohl orientovat se v okolnostech a jejich vlivu na rozhodnutí soudu. Také jsem si napsal jména obžalovaných a dalších osob spojených s případem do myšlenkové mapy (usnadnila mi orientaci v celé situaci).

Když už přišel Den D a já konečně oblékl “svůj” talár, byl jsem v sedmém nebi. Na tuhle chvíli jsem dlouho čekal a konečně byla tady. Kdybych řekl, že jsem nebyl nervózní, tak bych lhal. Měl jsem strach, že nedokážu udržet kamennou tvář, ale po prvním zaškobrtnutí jsem se do toho dostal a všechno šlo jako po másle. Během líčení jsem udělil několik kárných pokut a dokonce jsem musel neukázněnou veřejnost vykazovat ze soudní síně.

Během výslechu svědků jsem párkrát požádal o radu “naši” studentku Zuzku Petrůvovou. Po skončení výslechu jsem vyhlásil přestávku a společně se senátem a Zuzkou jsme se odebrali k poradě o rozsudku.

Celý soud proběhl v pořádku a já jsem si simulované jednání moc užil. Opravdu jsem se nemohl dočkat, až si všechno sám vyzkouším a obléknu talár. Nebránil bych se další zkušenosti s moot courtem a dokonce se ji budu snažit uskutečnit. Snad za pár let nastoupím na Právnickou fakultu UK a po vystudování opět obléknu soudcovský talár – tentokrát už napořád.“