Vše na jednom místě

V rámci naší dlouholeté činnosti vznikla celá řada materiálů, které můžete najít na různých místech. Na této stránce jsme je všechny shromáždili a roztřídili, abyste vždy rychle našli ty, které zrovna potřebujete.

1. Plány celých hodin (45 nebo 90 minut)

Hledáte připravené hodiny, ke kterým si nebudete muset už nic jiného shánět? Pak jste tady na správném místě. Celou řadu právních témat jsme zpracovali do přehledných plánů hodin, které spolu s přílohami najdete v naší databázi hodin. V rámci projektu Vzdělanější učitelé pro vzdělanější společnost vznikl sborník ukázkových hodin, jehož obě části tu najdete také. Stačí si je stáhnout, vytisknout a vyrazit učit!

a) databáze hodin

b) sborníky hodin Jak učit o právu?

část A (plány 16 hodin)

část B (přílohy k vytištění)

2. Materiály k platnému právu (soukromé právo, veřejné právo, lidská práva)

V rámci projektu Vzdělanější učitelé pro vzdělanější společnost vznikly materiály ke kurzům platného práva, které byly zaměřeny na soukromé právo, veřejné právo a lidská práva. Více než 100 stran nabízí celou řadu aktivit, pracovních listů, textů a inspirace pro výuku. Materiály najdete zde.

3. Materiály k právní didaktice

V rámci projektu Vzdělanější učitelé pro vzdělanější společnost vznikly materiály, které se věnovaly právní didaktice. Najdete v nich především nápady na různé aktivity a metody, jak efektivně a zajímavě učit právo. Materiály najdete zde.

4. Jednotlivé aktivity

Z našich skript Street Law vybíráme patnáct základních aktivit, kterými můžete obohatit své hodiny. Jednoduše popsané spolu se všemi potřebnými informacemi je najdete zde.

5. Skripta Street Law

Skripta Street Law slouží především pro výuku předmětu Právní praxe na středních školách na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, ale čerpat z nich může každý, kdo se o Street Law nebo jeho metody zajímá. Najdete v nich celou řadu aktivit, nápadů, návodů nebo materiálů, které vám pomohou stát se dobrým Street Lawyerem. Skripta najdete zde.

6. Materiály k simulovaným soudům

Jedním ze základních kamenů výuky Street Law jsou simulované soudy (mock trials, moot courts). Jejich uspořádání nabízíme školám po celý akademický rok, pokud byste se ale rozhodli do organizace pustit sami, přikládáme níže našeho Průvodce přípravou a organizací simulovaných soudů a také jednotlivé zpracované případy, které si můžete se svými studenty sehrát.

a) Praktický průvodce přípravou a organizací simulovaných soudů

b) jednotlivé zpracované případy

 1. Hlídač, který dohlídal

  Za jakých okolností může zaměstnavatel propustit problematického zaměstnance? A kdy musí zaplatit odstupné? 
  Případ obsahuje 14 základních rolí.
 1. Když rozvod, tak rozvod

  Po více než dvacetiletém manželství přišel manžel s požadavkem na ukončení vztahu – má totiž novou známost. Jeho manželka je ovšem velmi vážně nemocná a s rozvodem nesouhlasí. Co má v takové situaci soud udělat? 
  Případ obsahuje 14 základních rolí.


 1. Nevinný žert?

  Hlavní postavou je Petr, student 2. ročníku gymnázia, který o přestávce chytil svoji spolužačku Veroniku a zatáhl ji na pánské záchodky. Tam ji prý „jednou rukou držel, aby nemohla utéct, a druhou šahal na prsa a do rozkroku,“ jak později uvedla studentka na policii. Petr se brání, že se jednalo jen o klukovský žert. Měl by za něj být potrestán? A pokud ano, jak přísně?
  Případ obsahuje 19 základních rolí.
 1. Zkouška dospělosti

  Čerstvý maturant Martin Bodnár oslavuje zakončení studia a během oslavy s kamarády vyzkouší pervitin. O dva dny později se vrací autem z kina a zastaví ho policie s tím, že jel na červenou. Mohla na to mít vliv jeho dva dny stará zkušenost s drogami? 
  Případ obsahuje 16 základních rolí.

 2. Střelba na zloděje

  Martin Dvořák provozuje výkupnu druhotných surovin. Dříve však byl myslivec. Jednoho rána ho alarm probudil s tím, že se někdo vloupal do jeho výkupny. Rychle se oblékl, popadl svou brokovnici a vyrazil na místo. Uviděl tam stát auto se zloději, které před ním ujíždělo, tak na něj několikrát vystřelil. Jeho výstřely zasáhly řidiče i spolujezdkyni, které kvůli tomu ztratila zrak. Měl by Martin být potrestán za zranění, která způsobil?
  Případ obsahuje 14 základních rolí.

 3. In vino veritas?

  Na pražském Opatově popíjelo několik bezdomovců alkohol. Dva z nich (partnerský pár) se ve značně podroušeném stavu pohádali a poté se i navzájem napadli. Později však jeden z nich, pan Novák, popřel, že by ho jeho družka paní Rabochová napadla. Co se ve skutečnosti stalo? A lze odsoudit člověka, jehož vinu popírá i sám poškozený?
  Případ obsahuje 16 základních rolí.